Licznik

137713
DziśDziś286
WczorajWczoraj443
W tym tygodniuW tym tygodniu729
W tym miesiącuW tym miesiącu11132
RazemRazem137713

Kościół pod wezwaniem św. Gotarda

pol10_13.jpg

Duszpasterze

Nasi duszpasterze


Ksiądz prałat Bolesław Stefaniak - proboszcz parafii św. Gotarda w Kaliszu

Ksiądz prałat Bolesław Stefaniak jest proboszczem parafii św. Gotarda od 1988 roku. Przez te lata zyskał szacunek parafian, którzy cenią w Nim dobrego gospodarza, organizatora i duszpasterza. Kościół i teren wokół niego pięknieje z każdym rokiem. Większość poczynionych inwestycji ma związek z przygotowaniami do 100-lecia świątyni, które przypada w 2010 roku. Ksiądz prałat pełni obowiązki dyrektora Studium Życia Rodzinnego, przewodniczy Komisji Duszpasterstwa Rodzin, kieruje działalnością Diecezjalnego Zespołu dla Spraw Obrony Życia "Pro familia", którego siedziba mieści się przy parafii.

Ksiądz Bolesław Stefaniak jest inicjatorem corocznej diecezjalnej procesji "Od Wojciecha do Józefa", która na stałe wpisała się w krajobraz miasta i w której z roku na rok uczestniczy coraz więcej osób. 

Życzliwość i przychylność ze strony Proboszcza umożliwiła w 1989 r. reaktywację Chóru "Lira"; szczycącego się tradycjami najstarszego chóru parafialnego w Polsce. Formacja ta uświetnia różne uroczystości w parafii i w Kaliszu, a także dzięki partnerskim kontaktom z holenderskim Heerhugoward, reprezentuje nasze miasto w ramach wymiany międzynarodowej. Na podkreślenie zasługuje także opieka udzielana Regionalnemu Zespołowi Folklorystycznemu "Piwonice", który po utracie lokalu znalazł gościnę w pomieszczeniach parafialnych, a dzięki stałej trosce proboszcza może pielęgnować folklor Ziemi Kaliskiej. Jest to jedyny zespół ludowy działający w naszym mieście, kultywujący dawne zwyczaje w dziedzinie: muzyki, śpiewu, tańca oraz obrzędowości.

Ważne miejsce w pracy księdza prałata zajmuje troska o dzieci. To dla nich organizowane są półkolonie letnie i zimowe, turniej tenisa stołowego, zajęcia sportowe, wycieczki, bal karnawałowy i wiele innych zajęć. Dzieci nie wnoszą żadnych opłat, a opiekujące się nimi panie pracują całkowicie społecznie. To scala i umacnia wspólnotę. Na podkreślenie zasługuje zaangażowanie księdza prałata w działania zmierzające do wyeksponowania Zawodzia jako kolebki miasta. Od wielu lat ksiądz Stefaniak współpracuje z Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej, organizującym różnorodnych plenerowe imprezy na terenie Rezerwatu Archeologicznego - Kaliskiego Grodu Piastów. Troszczy się również o zabytkowy, drewniany kościółek św. Wojciecha.

Opieką i troską ks. B. Stefaniaka otoczone jest również Kaliskie Towarzystwo Wioślarskie, które, każdy kolejny sezon rozpoczyna uroczystą mszą świętą przy kościele Św. Wojciecha, celebrowaną przez swego duszpasterza - księdza prałata Bolesława Stefaniaka. Należy także podkreślić stałą współpracę z Radą Osiedla "Rypinek", Kaliskim Bractwem Strzelców Kurkowych, szkołami i środowiskiem akademickim. Ksiądz prałat pełni też obowiązki kapelana Stowarzyszenia "Wszystko dla Kalisza". W 2009 roku na wniosek tego stowarzyszenia, ksiądz prałat Bolesław Stefaniak został uhonorowany wyróżnieniem - Zasłużony dla miasta Kalisza. 

Ks. Michał Będzieszak - urodzony w 1981 r. w Ostrowie Wielkopolskim. Pochodzi z parafii p.w. Podwyższenia Krzyża św. w Raszkowie. W roku 2000 wstąpił do seminarium duchownego w Kaliszu. Posługę diakona pełnił w parafii p.w. bł. Michała Kozala w Kaliszu. Święcenia kapłańskie otrzymał w roku 2006. Jako neoprezbiter został skierowany do parafii p. w. św. Jadwigi Śląskiej w Kobylej Górze (2006 - 2009). Od lipca 2009 w parafii p. w. św. Gotarda.

Ks. Witold Kałmucki urodził się 8 października 1979r. w Jarocinie. Jego rodzinna miejscowość to Witaszyce. Tam też uczęszczał do szkoły podstawowej, którą ukończył w 1994 roku. W czwartej klasie został ministrantem w parafii p.w. Wniebowzięcia NMP w Witaszycach. W roku 1998 ukończył Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Jarocinie. Do Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu wstąpił w 1999r. Posługę diakona pełnił w parafii p.w. św. Mikołaja w Kaliszu. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk J.E. Ks. Bpa Stanisława Napierały 28 maja 2005 roku. Pierwszą parafią, w której podjął posługę duszpasterską była parafia p.w. Chrystusa Króla w Jarocinie. Po czterech latach został skierowany do parafii p.w. Św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie. Tam również posługiwał przez cztery lata. Od 1 lipca 2013 roku jest  wikariuszem w parafii św. Gotarda w Kaliszu.


Z parafii pochodzą kapłani:
Ks. Światły Piotr, Ks. Nowacki Arkadiusz, Ks. Kucharski Ryszard, Ks. Piotrowski Jakub, ks. Karolak Grzegorz, Ks. Machowicz Waldemar, Ks. Kałużny Tadeusz, Ks. Przybyła Andrzej